36 YILLIK OYUNLAR TARİHİ

World Corporate Games fikri ilk olarak 1985’in sonlarına doğru Dr. Maureen Johnston tarafından geliştirdi.

Dr. Johnston, çalışma hayatına dahil olmuş her yaştan insanın, ilgi duyduğu bir spor dalında, kurumunu temsil etme onurunu yaşayacağı dünya çapında bir spor organizasyonuna ihtiyaç duyduğunu gözlemledi. Bunun ardından Dr. Johnston, global spor organizasyonlarını herkesin erişebileceği konuma getirmeyi hedefleyen “Sport For Life” kuruluşunu hayata geçirdi. Oyunlara ev sahipliği yapacak ilk şehir olarak San Francisco seçildi. World Corporate Games ilk olarak 1988’de burada düzenlendi ve anında başarıya ulaştı.

İstanbul Corporate Games 2023 senesinde 21. yılını kutlarken, Oyunlar Yeni Zelanda, Hindistan, Japonya, Yunanistan, Singapur, Yeni Gine, Nijerya gibi birçok farklı ülkede düzenlenmeye devam ediyor. Fikir aşamasından Moskova’daki son Oyunlara kadar geçen sürede Corporate Games, yaşamları için form tutmayı hedefleyen çalışanlar ve onlara yatırım yapan kurumları sayesinde büyüyerek varlığını sürdürüyor.

2007 yılına kadar Eurasia Corporate Games olarak Dünya listesinde yer alan Oyunlar, 2008 yılından itibaren İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla İstanbul Corporate Games olarak en az 19 farklı spor branşında düzenlenmeye devam etmektedir.

Corporate Games kuruluşunun ilk yıllarından itibaren bağış kurumlarına destek vermektedir. İstanbul Corporate Games 2003 yılından bu yana katılımcı şirketlerin desteği ile Özel Olimpiyatlar Türkiye, Düşler Akademisi, Alternative Camp ve Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfına ve Lösev’e destek vermiştir.