STREETBALL

STREETBALL

Kategoriler: Takım I Erkek I Açık                             Takım I Kadın I Açık

                      Takım I Erkek I 30+

Mekan: Yakında duyurulacak.

Takım: Takımlar en az 4, en fazla 5 sporcudan oluşur.

Format: Müsabakalar lig usulünü takip eden eleme sistemi ile oynanır. Her maç en az 12 dakikalık durmayan saat ile oynanan tek devreden oluşur. Herhangi bir eleme veya final maçının sonunda eşitlik söz konusu olduğunda 2 dakikalık uzatma süresi uygulanır. Bu sürenin sonunda da hakimiyet sağlanamıyorsa Altın Sayı yöntemi ile ilk sayıya ulaşan takım galip ilan edilir.

Forma ve ilgili müsabakanın ekipmanları: Takım oyuncularının aynı renk ve numaralı formalar giymesi gerekmektedir. Bir şirketten aynı branşa birden fazla takım katılması halinde forma renklerinin şirketin diğer takımının forma renklerinden farklı ve numaralı olması gerekmektedir. (Takım formalarının renk eşitliği durumunda adı alfabetik sırada sonra gelen takım formasını değiştirmelidir, bu kurala istinaden çift taraflı farklı baskı forma kullanımı önerilir. Forma renk eşitliği durumunda; oyunlar ofisi tarafından yelek temin edilir.)

Kurallar: Corporate Games için uyarlanmış FIBA kuralları geçerlidir.

 1. Maçlar yarı saha tek potada oynanır.
 2. İlk başlayan takımı kura atışı belirler.
 3. Oyun saati molalarda durdurulur. Her maçta takım başına 2 adet 30 saniyelik mola hakkı verilir.
 4. Her basketten sonra hücum 3 saniye koridoru dışında orta bir noktadan başlar. Topa sahip oyuncu pas verebilir veya dribbling yapabilir.
 5. Top çalmalarda, önce top 3 saniye koridorunun dışına taşınmalıdır. Ancak bu şekilde topa sahip olan aynı sporcu topla hareket edebilir.
 6. Eğer bir takım topu 3 saniye koridoru dışına çıkartmadan sayı elde ederse basket geçersiz sayılır ve top el değiştirir.
 7. Oyuncu değiştirmede oyun saati durdurulmaz.
 8. Sakatlanmalarda oyun saati durdurulur. Oyuncu değiştirilmelidir.
 9. Her oyuncu maç başına 3 kişisel faul hakkına sahiptir.
 10. Her faulden sonra faul atışları dışında oyun 3 sayı çizgisinin dışından başlar.
 11. Alenen yapılan veya kasıtlı fauller, 1 faul atışı ve sayı olup olmamasına bakılmaksızın otomatik başlangıç ile cezalandırılır.
 12. Faul atışları normal kurallara tabidir. Hücum eden takımın rebound alması durumda oyun devam eder. Defanstaki takımın rebound alması durumunda top 3 sayı çizgisinin dışından başlar.
 13. Oyuncunun çizgi dışı kalması durumunda top oyuna normal kurallar ile sokulur.
 14. Hava atışı yoktur. Oyun 3 sayı atış çizgisinin dışından başlar.
 15. Smaç yasaktır. Bu yol ile alınmış her basket geçersiz sayılır ve top karşı takıma verilir.

Saha kontrolü: Takım kaptanları sporcularını onaylatmak için saha kontrolüne müsabaka başlangıcından en az 20 dk. önce, eleme maçlarından ise en az 10 dk. önce başvurulmalıdır. Hakem oyuncuların ID belgelerini her müsabaka öncesinde kontrol edecektir.

Isınma: Isınma süreleri sahanın uygunluğuna bağlı olarak 5 dk. ile sınırlıdır.

Puan sistemi: Serbest atışlar için 1 sayı ve saha içinden yapılan 2 sayılık atışlar. 3 sayı yoktur.

Sonuçlar: Telefonunuza indirmeniz gereken uygulamadan tüm müsabakaların sonuçlarını, istatistik sıralamalarını ve tüm detayları takip edebilirsiniz.

 

Spor ve bölüm şampiyonaları için puanlar:

Sıralama

1

2

3

4

5

6

7

8

Puanlar

24

21

18

15

12

9

6

3